Dijital Bankacılık | Şubeye Gitmeden Hesap Açılışı (2023)

 • Digital Onboarding (Uzaktan Müşteri Edinimi) İnternet Üzerinden Hesap Açma Nedir?

  Digital Onboarding yani uzaktan müşteri edinimi; bir bankanın müşterisi olabilmek için şubeye gitme, sayfalarca sözleşme okuma ve ıslak imza atma gibi zorunlulukları ortadan kaldıran bir sistemdir. Bir yasal düzenleme olarak taraflara sunulmuştur ve artık bankaların da sözleşme ve kimlik tespiti gibi işlemleri fiziksel olarak yürütmesine gerek kalmamıştır.

  (Video) Ziraat Bankası Hesap Açma | Bankaya Gitmeden Online Hesap Açma | Ziraat Mobilden Şubesiz Müşteri Ol!

  Uzaktan müşteri edinimi konusundaki uygulama esasları, “Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine ve Elektronik Ortamda Sözleşme İlişkisinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelik” ile belirlenmiştir. Buna göre bir bankanın müşterisi olmak isteyen tüketici, bankanın hizmete açtığı bir servis, yani mobil uygulama ya da internet sitesi aracılığıyla, dijital ortamda yürütülecek işlemler ile müşteri olabilmektedir.

 • Digital Onboarding (Uzaktan Müşteri Edinimi) İle Şubeye Gitmeden Nasıl Hesap Açılır?

  Görüntülü görüşme ile bir bankanın müşterisi olduğunuzda, o bankada adınıza bir banka hesabı açılır. Yani hesap açmak için ekstra bir girişimde bulunmanız gerekmez. Bankanın mobil uygulaması üzerinden gerekli bilgileri vermeniz ve müşteri temsilcisi ile görüntülü görüşme yapmanızın ardından, o bankada bir hesaba sahip olursunuz. Sözleşmeniz ise genellikle bir kurye ile tarafınıza gönderilir ve sadece teslim aldığınıza dair bir imza atmanız gerekir. Bazı bankalar, banka hesabınızı sözleşme tesliminden sonra da aktif hâle getirebilir.

  Söz konusu banka size bir vadesiz mevduat hesabı açar. Altın, döviz, vadeli mevduat gibi hesaplardan birini açmak istediğinizde, bankanın şartlarını karşılıyor olmanız gerekir. Ardından bu hesapları da yine dijital kanallardan açabilirsiniz.

 • Digital Onboarding (Uzaktan Müşteri Edinimi) ile Hangi Bankalardan Şubeye Gitmeden Hesap Açabilirim?

  Uzaktan müşteri edinimi için bankaların bu işleme uygun bir altyapı sunmaları gerekir. Dolayısıyla şubeye gitmeden, sadece bu hizmeti size sunan bir bankanın müşterisi olabilirsiniz. Türkiye’de hizmet veren bankaların büyük çoğunluğu, ilgili yasal düzenleme ile birlikte altyapı servislerini hızlıca güncellemiş olup bu hizmeti vermeye uygun hâle getirmiştir. Digital Onboarding ile müşterisi olup hesap açabileceğiniz bankalardan bazıları şöyledir:

  • Türkiye İş Bankası
  • Garanti BBVA
  • Vakıfbank
  • ING
  • Fibabanka
  • TEB
  • T.C. Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi
  • DenizBank
 • Görüntülü Görüşme İle Nasıl Müşteri Olabilirim?

  Görüntülü görüşme ile müşteri olabilmek kolaydır ve süreç çok da uzun sürmez. Müşteri olabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. İlgili bankanın mobil uygulamasını akıllı cep telefonunuza indirin.
  2. Uygulamayı açın ve giriş ekranında yer alan “Müşteri Olmak İstiyorum” ve benzeri bir komut içeren butona tıklayın.
  3. Telefonunuzun NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini aktif hâle getirin.
  4. Açılan ekranda istenilen bilgileri girin ve T.C. kimlik kartınızı, yönlendirmelere uygun bir şekilde okutun.
  5. Doğrulama sonrasında bankanın müşteri temsilcisi, görüntülü olarak sizinle iletişime geçer.
  6. Görüntülü görüşme sırasında gözlük, maske ve benzeri aksesuarları çıkararak yüzünüzün net bir şekilde görünmesini sağlayın.
  7. Müşteri temsilcisinin kimlik tespitinden sonra sizden istediği onayları vermeniz hâlinde adınıza hesap açılır ve ilgili bankanın müşterisi olursunuz.

  Digital Onboarding ile müşterisi olduğunuz bankada tasarruflarınızı değerlendirebilir, yatırım yapabilirsiniz. HangiKredi üzerinden tüm yatırım araçları için canlı veri akışı, son dakika güncellemeleri, hesaplama araçları ve karşılaştırma ekranlarına ulaşabilirsiniz.

  (Video) Şubeye Gitmeden Banka Hesabı Açma

 • Online Banka Hesabı Açmanın Şartları ve Gereken Evraklar Neler?

  Digital onboardinghizmetinin en önemli özelliklerinden biri de evrak zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Bu işlem için ihtiyaç duyduğunuz tek belge, çipli T.C. kimlik kartınızdır. Kamera karşısında bizzat bulunmanız ve tek başınıza olmanız ise prosedürün basit şartlarıdır.

 • Görüntülü Görüşme İle Hesap Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Görüntülü görüşme işleminizin tamamlanması ve hesabınızın açılabilmesi için bazı konularda hassas davranmanız gerekmektedir. Aşağıdaki detaylara dikkat etmemeniz hâlinde işleminizin tamamlanması zorlaşır, işlem tamamlanmayabilir ve güvenlik riskleri doğabilir.

  • Telefonunuza indirdiğiniz uygulamanın sadece görüntüsüne ve adına değil, yayıncısına da bakmalısınız. Uygulama, ilgili bankaya ait olmalıdır.
  • Telefonunuzun NFC özelliği aktif olmalıdır.
  • T.C. kimlik kartınız hasarlı olmamalıdır, üzerindeki bilgiler net bir şekilde okunabilmelidir.
  • İşlem sırasında iyi ışık alan ve sessiz bir ortamda bulunmalısınız.
  • İşlemi, bankanın belirlediği saatler arasında başlatmalısınız.
  • Görüntülü görüşme sırasında tanınmanızı engelleyecek aksesuarları çıkarmalısınız.
  • Telefonunuzun ön ve arka kameraları sağlıklı bir şekilde çalışıyor olmalıdır.
  • Güçlü ve kesinti yaşamayacağınız bir ağa bağlı olmalı ve kapsama alanı dışında olmamalısınız.
  • Görüşme sırasında kameranızı kapatmamalısınız. Müşteri temsilcisinin talep ettiği süre boyunca kameranız açık olmalıdır.
  • Bazı bankaların hesap açma sürecinde, yeni hesabınıza, başka bir banka hesabından para transfer etmenizi isteyebileceğini unutmamalısınız. Bunun için müsait bir hesabınızda bakiye olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Görüşme öncesinde doldurmanız gereken forma doğru, güncel ve eksiksiz bilgiler girmelisiniz.
  • Müşteri temsilcisinin sorduğu sorulara canlı, yüksek ve anlaşılabilir bir sesle, net cevaplar vermelisiniz.
  • Görüntülü görüşme sırasında tek başınıza olmalısınız. Güvenlik gerekçesiyle bir yakınınızdan yardım almanıza izin verilmez. Yardıma ihtiyaç duyduğunuza müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz.
 • Şubeye Gitmeden İnternet Üzerinden İşlem Yaptırmak Güvenli mi?

  Uzaktan müşteri edinimi süreci ile ilgili gerekli tüm güvenlik önlemleri, bankalar tarafından alınmaktadır. Ayrıca kimlik tespit sürecinde NFC ile T.C. kimlik kartındanki bilgiler alınır ve görüntülü görüşme esnasında biyometrik yüz doğrulama işlemi yapılır. Kullanılan teknolojiler ve sözleşme esasları gereği kimliğin kopyalanması da söz konusu değildir.

  Sizin de birkaç detaya dikkat etmeniz hâlinde herhangi bir güvenlik riski oluşmaz. Öncelikle bankaya ait bir mobil uygulama kullandığınızdan emin olmalısınız. Kart şifresi, dijital bankacılık şifresi gibi güvenlik bilgilerini, görüşme yaptığınız müşteri temsilcisi de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamalısınız.

  Dijital ortamda, şubeye gitmeden bir bankanın müşterisi olduktan sonra, kredi başvurusu gibi işlemleri de uzaktan yapma fırsatı yakalarsınız. Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapabilmek için izleyeceğiniz adımları, ilgili yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

 • Görüntülü Görüşme Nasıl Gerçekleşiyor?

  Görüntülü görüşme aşamasına gelmeniz için izlemeniz gereken adımlar, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat çoğunda prosedür aynı adımlarla tamamlanır. Gerekli adımları tamamladıktan sonra, bir yakınınızla yaptığınız görüntülü görüşme gibi, müşteri temsilcisi ile iletişim kurarsınız. Bağlantı, ses ve görüntüsü kalitesi bu noktada ciddi önem taşır. Müşteri temsilcisi, sizin görüntülü görüşme esnasında söylediğiniz her şeyi dikkate alır ve gerekli işlemleri yapar.

 • Hangi Saatler Arasında Görüntülü Görüşme Yapabilirim?

  Görüntülü görüşme hizmetini alabileceğiniz saatler de bankalara göre değişkenlik gösterir. Bazı bankalar 7 gün 24 saat uzaktan müşteri başvurularını kabul eder ve görüntülü görüşme yapar. Bazı bankalar ise belirli gün ve saat belirlemiş olabilir. Görüntülü görüşme yapabileceğiniz saatlere, ilgili bankanın internet sitesinden ya da mobil uygulamasından ulaşabilirsiniz.

 • Telefonum ve Kimliğim Eski, Yine de Uzaktan Müşteri Olabilir miyim?

  Uzaktan yani şubeye gitmeden müşteri edinimi ile müşteri olabilmeniz için, telefonunuzun sadece akıllı telefon statüsünde olması yeterli değildir. Ayrıca NFC özelliğinin de bulunması gerekir. Eski akıllı telefonlarda bu özellik bulunmayabilir. NFC özelliği olmayan ve akıllı telefon niteliği taşımayan eski model cep telefonları ile bu işlemin gerçekleşmesi mümkün değildir.

  Aynı şekilde eski tip nüfus cüzdanları ile de işlem yapılmamaktadır. Yeni tip T.C. kimlik kartları, NFC ile okunabilecek teknolojik donanıma sahiptir. Eski kimliklerde bu özellik olmadığı için işlemin yapılması söz konusu değildir. Ayrıca şubeye gitmeden hesap açmaişlemi için ehliyet ve pasaport da kabul edilmemektedir.

  (Video) Bankalara hesap açma ve kapama için gitmek tarih oluyor! Bütün işlemler internetten yapılabilecek

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Görüntülü Görüşme İle Nasıl Müşteri Olabilirim?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Görüntülü görüşme ile müşteri olabilmek kolaydır ve süreç çok da uzun sürmez. Müşteri olabilmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 1. İlgili bankanın mobil uygulamasını akıllı cep telefonunuza indirin.
 2. Uygulamayı açın ve giriş ekranında yer alan “Müşteri Olmak İstiyorum” ve benzeri bir komut içeren butona tıklayın.
 3. Telefonunuzun NFC (Yakın Alan İletişimi) özelliğini aktif hâle getirin.
 4. Açılan ekranda istenilen bilgileri girin ve T.C. kimlik kartınızı, yönlendirmelere uygun bir şekilde okutun.
 5. Doğrulama sonrasında bankanın müşteri temsilcisi, görüntülü olarak sizinle iletişime geçer.
 6. Görüntülü görüşme sırasında gözlük, maske ve benzeri aksesuarları çıkararak yüzünüzün net bir şekilde görünmesini sağlayın.
 7. Müşteri temsilcisinin kimlik tespitinden sonra sizden istediği onayları vermeniz hâlinde adınıza hesap açılır ve ilgili bankanın müşterisi olursunuz.

Digital Onboarding ile müşterisi olduğunuz bankada tasarruflarınızı değerlendirebilir, yatırım yapabilirsiniz. HangiKredi üzerinden tüm yatırım araçları için canlı veri akışı, son dakika güncellemeleri, hesaplama araçları ve karşılaştırma ekranlarına ulaşabilirsiniz.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Online Banka Hesabı Açmanın Şartları ve Gereken Evraklar Neler?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Digital onboardinghizmetinin en önemli özelliklerinden biri de evrak zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Bu işlem için ihtiyaç duyduğunuz tek belge, çipli T.C. kimlik kartınızdır. Kamera karşısında bizzat bulunmanız ve tek başınıza olmanız ise prosedürün basit şartlarıdır.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Görüntülü Görüşme İle Hesap Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Görüntülü görüşme işleminizin tamamlanması ve hesabınızın açılabilmesi için bazı konularda hassas davranmanız gerekmektedir. Aşağıdaki detaylara dikkat etmemeniz hâlinde işleminizin tamamlanması zorlaşır, işlem tamamlanmayabilir ve güvenlik riskleri doğabilir.

 • Telefonunuza indirdiğiniz uygulamanın sadece görüntüsüne ve adına değil, yayıncısına da bakmalısınız. Uygulama, ilgili bankaya ait olmalıdır.
 • Telefonunuzun NFC özelliği aktif olmalıdır.
 • T.C. kimlik kartınız hasarlı olmamalıdır, üzerindeki bilgiler net bir şekilde okunabilmelidir.
 • İşlem sırasında iyi ışık alan ve sessiz bir ortamda bulunmalısınız.
 • İşlemi, bankanın belirlediği saatler arasında başlatmalısınız.
 • Görüntülü görüşme sırasında tanınmanızı engelleyecek aksesuarları çıkarmalısınız.
 • Telefonunuzun ön ve arka kameraları sağlıklı bir şekilde çalışıyor olmalıdır.
 • Güçlü ve kesinti yaşamayacağınız bir ağa bağlı olmalı ve kapsama alanı dışında olmamalısınız.
 • Görüşme sırasında kameranızı kapatmamalısınız. Müşteri temsilcisinin talep ettiği süre boyunca kameranız açık olmalıdır.
 • Bazı bankaların hesap açma sürecinde, yeni hesabınıza, başka bir banka hesabından para transfer etmenizi isteyebileceğini unutmamalısınız. Bunun için müsait bir hesabınızda bakiye olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Görüşme öncesinde doldurmanız gereken forma doğru, güncel ve eksiksiz bilgiler girmelisiniz.
 • Müşteri temsilcisinin sorduğu sorulara canlı, yüksek ve anlaşılabilir bir sesle, net cevaplar vermelisiniz.
 • Görüntülü görüşme sırasında tek başınıza olmalısınız. Güvenlik gerekçesiyle bir yakınınızdan yardım almanıza izin verilmez. Yardıma ihtiyaç duyduğunuza müşteri temsilcisinden destek alabilirsiniz.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Şubeye Gitmeden İnternet Üzerinden İşlem Yaptırmak Güvenli mi?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

(Video) Katılım Bankalarında Şubeye Gitmeden Hesap Açılışı Nasıl Gerçekleşir?

Uzaktan müşteri edinimi süreci ile ilgili gerekli tüm güvenlik önlemleri, bankalar tarafından alınmaktadır. Ayrıca kimlik tespit sürecinde NFC ile T.C. kimlik kartındanki bilgiler alınır ve görüntülü görüşme esnasında biyometrik yüz doğrulama işlemi yapılır. Kullanılan teknolojiler ve sözleşme esasları gereği kimliğin kopyalanması da söz konusu değildir.

Sizin de birkaç detaya dikkat etmeniz hâlinde herhangi bir güvenlik riski oluşmaz. Öncelikle bankaya ait bir mobil uygulama kullandığınızdan emin olmalısınız. Kart şifresi, dijital bankacılık şifresi gibi güvenlik bilgilerini, görüşme yaptığınız müşteri temsilcisi de dahil olmak üzere hiç kimseyle paylaşmamalısınız.

Dijital ortamda, şubeye gitmeden bir bankanın müşterisi olduktan sonra, kredi başvurusu gibi işlemleri de uzaktan yapma fırsatı yakalarsınız. Şubeye gitmeden kredi başvurusu yapabilmek için izleyeceğiniz adımları, ilgili yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Görüntülü Görüşme Nasıl Gerçekleşiyor?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Görüntülü görüşme aşamasına gelmeniz için izlemeniz gereken adımlar, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Fakat çoğunda prosedür aynı adımlarla tamamlanır. Gerekli adımları tamamladıktan sonra, bir yakınınızla yaptığınız görüntülü görüşme gibi, müşteri temsilcisi ile iletişim kurarsınız. Bağlantı, ses ve görüntüsü kalitesi bu noktada ciddi önem taşır. Müşteri temsilcisi, sizin görüntülü görüşme esnasında söylediğiniz her şeyi dikkate alır ve gerekli işlemleri yapar.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Hangi Saatler Arasında Görüntülü Görüşme Yapabilirim?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Görüntülü görüşme hizmetini alabileceğiniz saatler de bankalara göre değişkenlik gösterir. Bazı bankalar 7 gün 24 saat uzaktan müşteri başvurularını kabul eder ve görüntülü görüşme yapar. Bazı bankalar ise belirli gün ve saat belirlemiş olabilir. Görüntülü görüşme yapabileceğiniz saatlere, ilgili bankanın internet sitesinden ya da mobil uygulamasından ulaşabilirsiniz.

" } }, { "@type" : "Question", "name" : "Telefonum ve Kimliğim Eski, Yine de Uzaktan Müşteri Olabilir miyim?", "acceptedAnswer" :{ "@type" : "Answer", "text" : "

Uzaktan yani şubeye gitmeden müşteri edinimi ile müşteri olabilmeniz için, telefonunuzun sadece akıllı telefon statüsünde olması yeterli değildir. Ayrıca NFC özelliğinin de bulunması gerekir. Eski akıllı telefonlarda bu özellik bulunmayabilir. NFC özelliği olmayan ve akıllı telefon niteliği taşımayan eski model cep telefonları ile bu işlemin gerçekleşmesi mümkün değildir.

Aynı şekilde eski tip nüfus cüzdanları ile de işlem yapılmamaktadır. Yeni tip T.C. kimlik kartları, NFC ile okunabilecek teknolojik donanıma sahiptir. Eski kimliklerde bu özellik olmadığı için işlemin yapılması söz konusu değildir. Ayrıca şubeye gitmeden hesap açmaişlemi için ehliyet ve pasaport da kabul edilmemektedir.

(Video) Ziraat Bankası Dijital Bankacılık Başvurusu | Ziraat Mobil Online Hesap Açma

" } } ] }

FAQs

Şubeye gitmeden hesap açma nasıl yapılır? ›

Daha önceden herhangi bir kaydınız olmayan bankadan hesap açtırmak için uzaktan kimlik tespiti sürecinde, görüntülü görüşme başlamadan önce hesap açmak istenilen bankanın mobil uygulaması veya internet sitesi üzerinden başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Şubeye gitmeden internet bankacılığı açılır mı? ›

Uzun süredir bankaların mobil ya da internet bankacılığı uygulamaları üzerinden para transferi, fatura ödemeleri, kredi işlemleri ve daha birçok farklı finansal çözüm sunulabiliyordu. 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren, şubeye gitmeden, uzaktan banka müşterisi olmak ve hesap açmak da mümkün hale geldi.

İş Bankası internetten hesap açılır mı? ›

Bankamızda zaten bir hesabınız var ise, yeni hesap açmak istediğinizde, banka şubesine gitmeden dilediğiniz zaman İşCep veya İnternet Şubemiz aracılığıyla hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

Internetten nasil banka hesabı Acabilirim? ›

Uzaktan hesap açılış başvurusu için mutlaka yeni T.C. kimlik kartı ve akıllı telefonunuzun olması gerekir. Kimlik kartınızın üzerindeki bilgiler hasar görmemiş ve okunabilir olmalı. Bankanın mobil uygulamasını güvenli bir yerden indirdiğinizden ve bankanın internet adresinin doğru olduğundan emin olunmalı.

Ziraat Bankası bankaya gitmeden hesap açılır mı? ›

Artık Şubeye gitmeden de Bankamız müşterisi olabileceksiniz! Nasıl Ziraat Bankası müşterisi olurum? Uygulama marketlerinden indireceğiniz Ziraat Mobil'i telefonunuza yükleyip açtıktan sonra karşınıza çıkacak olan “Müşterimiz Olun” butonunu tıklayarak, başvuru işleminize başlayabilirsiniz.

Hesap açmak için kaç para lazım? ›

Banka Hesap Açma Ücreti

Bankalar hesap açmak için veya kullanılmayan hesap için herhangi bir ücret veya komisyon almamaktadır. Yani banka hesabı açmanın kişiye herhangi bir zararı yoktur. Ancak bankaların havale, EFT gibi transfer işlemlerinde aldıkları belirli bir komisyon oranı vardır.

Kendi adına banka hesabı nasıl açılır? ›

Yalnızca kimlik belgesi ile ilgili bankanın şubelerine gidilmesi ve bireysel banka hesabı açtırılması mümkündür. Ayrıca günümüzde online bankacılık sistemi sayesinde internet ortamında da bireysel hesap açma işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Banka açmak için kaç para lazım? ›

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), dijital banka lisansı için gerekli olan sermaye tutarını 1 Milyar TL olarak belirledi.

Cep telefonundan internet bankacılığı nasıl açılır? ›

Müşterisi olunan bankanın çağrı merkezi aranarak, müşteri temsilcisine bağlanmak suretiyle veya otomatik tuşlama yoluyla tek kullanımlık internet bankacılığı şifresi alınabilir. Bankada kayıtlı olan cep telefonuna gelen şifre ile internet bankacılığına giriş yapılabilir.

Online hesap nasıl açılır? ›

Bu şartları sağlayan herkes, mobil bankacılık indirip Şubesiz Bankacılık kullanarak, banka müşterisi olabilir.
 1. Müşterisi olmak istediğiniz bankanın ana ekranındaki Müşteri Ol butonuna tıklayın.
 2. Başvuru formunu doldurun.
 3. Uygulamanın yönlendirmelerini takip ederek çipli kimlik kartınızın arka yüzünü kameraya okutun.
20 Jun 2022

Online bankacılık nasıl açılır? ›

İnternet bankacılığını aktif etmek isteyen müşteriler, kendi bankalarını arayarak isteklerini yetkililere bildirmelidir. İnternet bankacılığının aktif olduğu, banka yetkilileri tarafından müşterilere bildiriliyor. İnternet bankacılığı aktif olmayan bireyler, internet üzerinden herhangi bir alışveriş yapamıyor.

İş Bankası hesap açmak için ne gerekiyor? ›

İş Bankası'ndan banka hesabı açtırabilmek için 18 yaşından büyük olmanız ve T.C. kimlik numaranızı kullanmanız yeterlidir. Bunun dışında bankadan talep edilen herhangi bir belge bulunmamaktadır.

Okuma yazma bilmeyen biri banka hesabı açabilir mi? ›

Okuma yazma bilmeyen veya imza atamayan kişiler adına açılacak hesapların imza kartonlarına, hesap sahibinin fotoğrafı yapıştırılarak şube mührü ile mühürlenir. hesap sahipleri tarafından kullanılacak mühürlerin notere onaylatılması sağlanır.

İş Bankası sanal onay nasıl açılır? ›

Kartınızın internet yetkisi kapalı ise, “SANALONAY” yazıp bir boşluk bırakarak yetkisini açmak istediğiniz İş Bankası kredi kartı ya da Bankamatik kartınızın son altı hanesini 4402'ye SMS ile gönderebilirsiniz.

Bir başkasının adına banka hesabı açılabilir mi? ›

"Çaycı, kapıcı, sekreter" adına hesap açtırılmasının oldukça yaygın olduğu Türkiye'de, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) bu yöntemlerin önünü kesmek için sert tedbirler aldı. Yeni yasa ile artık başkası adına hesap açtıranlara 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabilecek.

Banka hesabı açmak kaç dk? ›

15dk da hesap açılır. Banka kartı konusu bankadan bankaya değişiyor.

Akbank bankaya gitmeden hesap açılır mı? ›

Akbank müşterisi değilseniz artık şubeye gitmeye gerek kalmadan, Akbank Mobil'i uygulama mağazasından indirmeniz yeterli.

Ziraat mobilden hesap nasıl açılır? ›

Mobil bankacılığa nasıl başvurabilirim? Ziraat Mobil uygulamasını cihazınıza indirdikten sonra giriş ekranında yer alan “Hemen Başvur” seçeneğinden ya da “ Başvurular” ekranından Bankamızda kayıtlı iletişim numaranız ve kart bilgileriniz ile Online Başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Açma kaç günde gelir? ›

·Ziraat hesap kartı kaç günde gelir? Ziraat hesap kartının normal ve Ziraat Bankası tarafından belirtilen resmi teslim süresi 14 iş günüdür. Genel manada kart teslimleri 7 ila 10 gün içerisinde değişir.

Ziraat Bankası hesap açma ücreti ne kadar? ›

Ziraat Bankası Hesap Açma Ücreti Ne Kadar? Hesap açma işlemleri için herhangi bir ücret kesintisi olmamaktadır.

Hesap açmak suç mu? ›

Sahte Profil Açmak Suç Mudur? Ceza kanununda “Kanunsuz Suç ve Ceza Olmaz” ilkesi dolayısıyla bu eylem profili taklit edilen kişilerin resimleri, özel bilgileri, mail adresleri gibi şahsa ait aldatıcı bilgiler girilmesi durumunda verilebilir. Yoksa sadece kişi adına açılmış bir hesap suç teşkil etmeyecektir.

En iyi banka hangisi? ›

Aktif Büyüklüğüne Göre Banka Sıralaması – Eylül 2021
(Milyon TL)
BankaÖdenmiş Sermaye
1Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası A.Ş.13.100
2Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.3.906
3Türkiye Halk Bankası A.Ş.2.474
37 more rows
24 Nov 2021

Yeni bir hesap nasıl açabilirim? ›

Hesap oluşturmak için bunun yerine Gmail dışındaki e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.
 1. Google Hesabı'nda oturum açma sayfasına gidin.
 2. Hesap oluştur'u tıklayın.
 3. Adınızı girin.
 4. "Kullanıcı adı" alanına bir kullanıcı adı girin.
 5. Şifrenizi girip onaylayın. ...
 6. Sonraki'yi tıklayın. ...
 7. İleri'yi tıklayın.

E devlet üzerinden hangi bankada hesabım var? ›

Bulunan Banka Sorgulama” isimli e-Devlet Kapısı hizmetiyle kolayca öğrenebilirsiniz. e-Devlet Kapısı Hizmetleri için www.turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra sitedeki arama çubuğuna “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” yazarak bu hizmete ulaşabilirsiniz.

Hangi banka hesap açma ücreti almıyor? ›

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar
 • En Para, QNB Finans Bank.
 • Yapı Kredi Nuvo, Yapı Kredi Bankası
 • Cepte TEB, TEB.
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
23 Dec 2019

Kaç tane banka hesabı açılır? ›

bankalarda istersen 2 hesap aç istersen 12 hesap aç üst sınır yok ama gereksiz yere hesap açmayın. açılan hesaplara sonradan ücret yansıtabilirler.

Bankacı kaç TL alır? ›

Bankacı maaşları ortalama olarak 26 bin Türk lirası seviyesinde olmaktadır. Burada maaşları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle en düşük bankacı maaşları 15 bin Türk Lirası seviyesinden başlamaktadır. En yüksek maaşları ise 35 bin Türk Lirası seviyesinde olmaktadır.

Bankalar nereden para kazanıyor? ›

Bankalarının karı yüzde 90 oranda faiz gelirleridir. Bankalar halka kredi verebilmek için, merkez bankasından ama en çok halktan borçlanırlar. Halkımızın önemli bir kısmı, birikimlerini banka faizine yani mevduata yatırarak yatırım yaparlar.

Hesap açma kaç yaşında? ›

Öğrenciler banka hesabı açabilir mi? Yapı Kredi hesap açılışını bireylerin kendisinin gerçekleştirebilmesi için 18 yaş alt sınırı bulunmaktadır. 18 yaşından büyük öğrenciler banka hesabı açılışını Yapı Kredi Mobil üzerinden şubeye gitmeye gerek kalmadan dilediği yerden, dilediği zaman gerçekleştirebilirler.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık aynı mı? ›

Mobil bankacılık yalnızca akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamalardır ve ana ekranınızdan direkt giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığında ise tarayıcı kullanmanız gerekir. Mobil bankacılıkta yapılabilen işlemler internet bankacılığında sunulana göre daha sınırlıdır.

Dijital şifre nasıl alınır? ›

Dijital Şifre Nedir? Dijital Şifre tüm dijital kanallarımızda geçerli, 6 haneli ve tamamen sayılardan oluşan (numerik) bir şifredir. Henüz Dijital Şifre'nizi almadıysanız; Mobil ve İnternet Şubemizde yer alan “Anında Şifre” menüsünden kart bilgileriniz ile hemen alabilirsiniz.

Ziraat dijital bankacılık başvuru nasıl yapılır? ›

Bankamızda kayıtlı iletişim numaranız ve kart bilgileriniz ile ek kontrolleri sağlamanız durumunda, https://bireysel. ziraatbank.com.tr adresinden ve Ziraat Mobil'den “Hemen Başvur” seçeneği ile dijital kanallarımıza başvurabilecek ve tüm bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz.

Garanti bankasına gitmeden hesap açılır mı? ›

Garanti Bankası hesap açma işlemi için banka şubesine gitmek istemiyorsanız, aynı işlem internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bankanın resmi web adresi olan www.garanti.com.tr sitesine tıklayın.

Mobil bankacılığı iki telefondan açılır mi? ›

Gelelim mobil bankacılık konusuna, Garanti Mobil Teknolojide çok önde bir banka size eksik bilgiler verildiği için gerçekten üzüldüm, Müşterek(ortak) hesabınızı ikinizde de cep şube varsa, müşteri temsilcinizin sizi yönlendirmesi ile telefondan bile açabiliyorsunuz.

İnternet bankacılığı şifresi nasıl alınır? ›

Bankadan internet bankacılığı için şifre temin etmenin bir başka yolu ise müşterisi olduğunuz banka şubesine gitmek. Şubede yetkili personele internet bankacılığı için şifre talebinizin olduğunu iletmenizin ardından gerekli prosedürlerin gerçekleştirilmesinin ardından şifreniz tarafınıza teslim edilir.

İnternet bankacılığı nedir nasıl yapılır? ›

İnternet bankacılığı, banka şubesine gitmeden, internet erişimi olan bir bilgisayar aracılığıyla yapılan bir uygulama olup birçok bankacılık işlemini kapsar. Şubelerdeki kalabalık işlem yükünü azaltan ve personel artışından koruyan, maliyetleri düşüren bu yeni bankacılık anlayışı gittikçe gelişmektedir.

Ziraat Bankası internet bankacılığı nasıl kurulur? ›

Online Başvuru sayfasına https://bireysel.ziraatbank.com.tr sayfasından erişebilirsiniz. Başvuru süreci sadece üç adımdan oluşmaktadır. İlk adımda TCKN\YKN ve Bankamızda kayıtlı iletişim numaranız ile ekranda görünen doğrulama kodunu girmeniz gerekmektedir.

Vadesiz hesap açma ücretli mi? ›

Bankalar vadesiz hesap açmak için bir ücret talep etmezler ancak vadesiz hesaplara sağladıkları hizmetler karşılığında yıllık hesap işletim ücreti adı altında bir ücret talep ederler.

İş Bankası vadesiz hesap ücretli mi? ›

Bankamız uygulaması çerçevesinde, 6 aylık dönem sonlarında vadesiz mevduat grubundaki TP ve YP hesaplardan "Hesap İşletim Ücreti" (HİÜ) tahsil edilmektedir.

Hesap kartı nasıl alınır? ›

Banka kartını çıkarmak için hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek kart için başvuru yapabilirsiniz. Eğer hesabınız yoksa önce bir hesap açtırarak banka kartı çıkarma başvurusunu ardından gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz aynı şekilde kredi kartı için de şubeye gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankacılar herkesin hesabını görebilir mi? ›

Hesabın sahibi olan kişi kendi bilgilerine ve hesap hareketlerine kolayca erişim sağlayabilir. Ancak kişi ve banka yetkilileri dışında üçüncü kişilerin banka hesap hareketlerine ulaşması mümkün değildir.

Senede parmak basılır mı? ›

"ÖZET: İmza atmaya muktedir olmayan veya yazı bilmeyen bir kimse, senedi imza edemeyeceğinden, imza yerine el ile yapılmış bir işaret (mesela parmak izi) veya mühür kullanabilir. Yalnız, senetteki bu işaretin (parmak izinin) veya mühürün, köy veya mahalle ihtiyar heyeti ve iki tanık tarafından onaylanması gerekir.

Parmak izi imza yerine geçer mi? ›

Madde 16 - İmza atamayanlar, imza yerine usulüne göre onaylanmış olması koşuluyla, parmak izi, el ile yapılmış bir işaret ya da mühür kullanabilirler.

İş Bankası dijital bankacılık nasıl açılır? ›

Bunun için uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra “Müşteri Olmak İstiyorum” kısmında karşınıza çıkan adımları tamamlamanız yeterli. Ardından müşteri temsilcisi ile yapacağınız görüntülü görüşme sayesinde T.C. kimlik kartınız dışında hiçbir belgeye ihtiyaç duymadan banka hesabınızı açabilirsiniz.

İş Bankası dijital onay nedir? ›

​Mobil Onay Kodu, Dijital Bankacılık Kanallarında kullanacağınız güvenlik uygulamamız olup, banka sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj ya da “İşCep üzerinden Anlık Mesaj gönderimi” şeklinde iletilen Tek Kullanımlık Şifre'dir.

Kart online işlemlere nasıl açılır? ›

Mobil bankacılık ve internet bankacılığından kart ayarları bölümünde açabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden kredi kartlarınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz. Müşteri hizmetlerinden kredi kartlarınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz. Telefon bankacılığı şifresi ile bağlanılabilir.

Banka hesabı açtırmak için neler gerekli? ›

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
 • Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi.
 • e-Devlet üzerinden de kolaylıkla alınabilen ikametgah belgesi.
 • Açık adres ve iletişim bilgileri.
 • Varsa sabit bir telefon numarası, yoksa bankanın size ulaşabileceği bir cep telefonu numarası
30 Jun 2020

Yeni hesap açmak için ne gerekli? ›

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekli Belgeler
 1. kimlik belgesi.
 2. adres bilgisi.
 3. iletişim numarası
6 Nov 2019

Yeni Hesap Açma Nasıl Yapılır? ›

Hesap oluşturmak için bunun yerine Gmail dışındaki e-posta adresinizi kullanabilirsiniz.
 1. Google Hesabı'nda oturum açma sayfasına gidin.
 2. Hesap oluştur'u tıklayın.
 3. Adınızı girin.
 4. "Kullanıcı adı" alanına bir kullanıcı adı girin.
 5. Şifrenizi girip onaylayın. ...
 6. Sonraki'yi tıklayın. ...
 7. İleri'yi tıklayın.

Hesap açtırmak kaç dk sürer? ›

Banka kartı konusu bankadan bankaya değişiyor. 15dk da hesap açılır. Banka kartı konusu bankadan bankaya değişiyor.

Bir başkası adına hesap açılabilir mi? ›

"Çaycı, kapıcı, sekreter" adına hesap açtırılmasının oldukça yaygın olduğu Türkiye'de, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) bu yöntemlerin önünü kesmek için sert tedbirler aldı. Yeni yasa ile artık başkası adına hesap açtıranlara 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabilecek.

Telefondan hesap nasil acilir? ›

Oturum açmak için ek adımlar tamamlamanız gerekebilir
 1. Android telefonunuzda Google Play hizmetlerinin güncellendiğinden emin olun.
 2. Ekran kilidini açın.
 3. Ayarlar uygulamasını açın.
 4. Hesaplar Hesap ekle Google'a dokunun.
 5. Oturum açmak için ekrandaki adımları uygulayın.
 6. Tekrar telefonunuzu kurmayı deneyin.

Banka açmak için ne kadar para lazım? ›

Bankaların faaliyetlerini düzenli bir şekilde yürütebilmeleri için bir asgari ödenmiş sermayeye sahip olmaları gerekir. Buna göre bankanın ödenmiş sermayesinin nakit ve her türlü Page 4 muvazaadan ari olarak 30 milyon liradan (m.7/1-f bendi gereği) az olmaması gerekir.

Ikinci hesap nasıl açılır? ›

Birden çok hesapta aynı anda oturum açma
 1. Bilgisayarınızda Google'da oturum açın.
 2. Sağ üstte, profil resminizi veya baş harfinizi seçin.
 3. Menüde, Hesap ekle'yi seçin.
 4. Kullanmak istediğiniz hesapta oturum açmak için talimatları uygulayın.

Mi hesap ucretli mi? ›

Mi cloud hesabı, Xiaomi tarafından sunulan bir bulut depolama alanıdır. Kullanıcılara ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır. Ücretsiz bir şekilde depolama alanından yararlanmak isteyen kullanıcılara ise 12 gb bir alan verilmektedir.

Iki kişilik hesap nasıl açılır? ›

Hesabı açmak istediğiniz bankaya giderek ortak hesap açma isteğinizi bildirdiğiniz takdirde hesabınız kolayca açılacaktır.
...
Ortak Hesap Açma Şartları
 1. Hesabı açmak isteyen kişilerin nüfus kâğıdı veya ehliyeti,
 2. Nüfus müdürlüklerinden alınan yerleşik adres bilgileri,
 3. Hesap açılırken her iki tarafın da bankada bulunmaları.
16 Nov 2018

Videos

1. Ziraat Bankası Şubeye Gitmeden Vadesiz İle İnternet Bankacılığı Hesap Açma
(Kredim)
2. Ziraat Bankası Online Hesap Açma | Şubeye Gitmeden Ziraat Mobil ile Hesap Açma
(Kumanda Sende)
3. Turuncu Sorular: Dijital bankacılık nedir?
(ING Türkiye)
4. Garanti Hesap Açma | İnternetten Banka Hesabı Açma | Şubeye Gitmeden Hesap Açma | Online Müşteri Ol
(Yatırım Haber)
5. ZİRAAT BANKASI ŞUBEYE GİTMEDEN MÜŞTERİ OLMA / ZİRAAT MOBİLDEN ONLİNE HESAP AÇMA NASIL YAPILIR
(FIRAT HOCA)
6. TEB ŞUBEYE GİTMEDEN MÜŞTERİ OLMA / TEB ŞUBEYE GİTMEDEN HESAP AÇMA
(FIRAT HOCA)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rev. Leonie Wyman

Last Updated: 02/06/2023

Views: 6559

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Leonie Wyman

Birthday: 1993-07-01

Address: Suite 763 6272 Lang Bypass, New Xochitlport, VT 72704-3308

Phone: +22014484519944

Job: Banking Officer

Hobby: Sailing, Gaming, Basketball, Calligraphy, Mycology, Astronomy, Juggling

Introduction: My name is Rev. Leonie Wyman, I am a colorful, tasty, splendid, fair, witty, gorgeous, splendid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.